НАРКОТИЧНІ РЕЧОВИНИ. ДО ЯКИХ НАСЛІДКІВ ПРИВОДИТЬ ЇХ ВЖИВАННЯ? ЧИ МОЖНА ВИЛІКУВАТИ НАРКОМАНІВ?
Нарко́тик (від грец. narkoticos — той, що призводить до заціпеніння, одурманюючий) — дуже різні по відношенню до обміну речовин субстанції природних чи штучних речовин, здатні викликати і фізичну залежність, внаслідок заміщення однієї з речовин-учасників природного метаболізму, і - психічну.
Впливаючи на нервові центри головного мозку, наркотик може створювати штучне підняття настрою, чи надмірну сонливість, хворобливу, незвичайну веселість — ейфорію, а іноді й порушення свідомості. У патологічних випадках цей стан може бути цілком нереалістичним, викликати манію величі та невразливості.
Офіційним визнанням речовини наркотичною в Україні є включення її до переліку наркотиків наказом міністра охорони здоров'я.
Термін «наркотична речовина» включає три критерії:
- медичний;
- соціальний;
- юридичний;
Вони пов'язані між собою і в правовому аспекті зобов'язують визнавати речовину наркотичною лише за умови, якщо вона відповідає всім трьом критеріям.
Медичний критерій полягає в тому, що речовина повинна справляти специфічну дію на ЦНС (стимулюючу, седативну, галюциногенну та ін.), яка і є безпосередньою причиною її немедикаментозного застосування.
Під соціальним критерієм мається на увазі, що немедикаментозне вживання даного засобу набуває таких масштабів, які становлять серйозну суспільну небезпеку.
Юридичний критерій базується на обох вищезгаданих і вимагає, аби відповідна речовина була законодавчо внесена до списку наркотиків.
Класифікація наркотичних речовин ВООЗ (1990 р.):
1) Опіати (опіодіди)
2) Депресанти
- седативні
- снодійні
- транквілізатори
3) Стимулятори
- кокаїн
- амфетамін
- кофеїн
- кат - поширена в Азії рослина, що містить ефедриноподібну речовину, ;
4) Галюціногени
5) Інші речовини
- канабіс
- інгалянти
- фенциклідин
- кава і бетель - рослини поширені в Океанії.
Досить складною є чітка правова класифікація фармакологічних препаратів, які віднесені до стимуляторів. Частина з них віднесена до наркотичних, а частина до психотропних засобів. Ці препарати знаходяться під міжнародним контролем.
Ряд речовин, переважно стимулятори, не віднесені до вищевказаних груп, стали предметом зловживання спортсменами з метою підвищення спортивних результатів. Такі препарати стали називати допінгами.