Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

ІДЕЯ СОБОРНОСТІ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ ЗАВЖДИ БУЛА АКТУАЛЬНОЮ ТА ВАЖЛИВОЮ

Сьогодні, 22 січня, Україна відзначає День Соборності. Саме цього дня 101 рік тому, в 1919 році, відбулася ключова для сучасної України подія на шляху до єдності і незалежності держави – проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР)

Тимчасово виконуюча обов’язки голови райдержадміністрації Наталія Окрайченко, керівник апарату Володимир Гуць, заступник голови районної ради Василь Шевченко, військовий комісар Охтирського ОМВК Роман Тутов, представники громадських організацій, працівники райдержадміністрації, громадськість взяли участь у церемонії покладання квітів до пам’ятного знаку воїнам, загиблим в АТО/ООС за соборність, незалежність України.

«Через сторіччя після проголошення Акта Злуки на Софійському майдані соборність залишається на порядку денному національних завдань нашої держави. Сьогодні ми вшановуємо подвиг Героїв Небесної Сотні, учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил у Донецькій і Луганській областях. Схиляєм голови перед героями, які поклали своє життя за те, щоб наша країна була соборною, а це означає прагнення українців, століттями розділених різними державами та імперіями, жити у єдиній країні. Соборність України означає також згуртованість усіх громадян, незалежно від їхньої національності та регіону проживання, відновлення якої відбудеться після деокупації Криму й окремих районів Донецької і Луганської областей»,-лунає сьогодні під час заходів з нагоди відзначення Дня Соборності України.

   

Довідково: Незалежність і соборність – запорука успішного розвитку української державності, вагомий чинник недопущення повторення злочинів тоталітарних режимів проти людства. 24 серпня 1991 року позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. Його підтримали українці на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року. Ця подія стала відправною точкою для відліку історії сучасної Української державності. Утім, історики цілком справедливо відзначають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України. Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання Української Народної Республіки (далі  – УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (далі  – ЗУНР) в одну державу. Внаслідок невдач Української революції 1917–1921 року державність зберегти не вдалося. І як результат, упродовж XX століття українці змушені були кількаразово відновлювати її в боротьбі. Пам’ять про існування власної держави у 1917–1921 роках стала одним із наріжних каменів формування модерної національної ідентичності українців, надихала на продовження визвольної боротьби. Зрештою вона завершилася відновленням незалежності у 1991 році.