Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

УВАГА СИБІРКА!

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ!

Сибірка -це гостре інфекційне захворювання тварин і людей.збудником його єбацила, яка в навколишньому середовищі здатна утворювати спори і забруднювати довкілля. вона дуже стійка у воді, харчових продуктах, а в ґрунті живе до 70 років.

Джерелом інфекції є тварини, але найчастіше - велика рогата худоба, вівці, коні, рідше - олені, кози, свині. Тварини заражаються, поїдаючи траву, інші корми, при водопої.

 

Ознаками ураження тварин є:

При блискавичному перебігу,що реєструється нечасто у овець,коней і великоїрогатої худоби, помічають збудження, підвищення температури тіла, прискорення пульсу і дихання, синюшність видимих слизових оболонок. Тварина раптово падає і гине в корчах. З носової і ротової порожнини виділяється кров'яниста піна, а з прямої кишки - кров. Тривалість хвороби декілька годин.

При гострому - у великої рогатої худоби і коней спостерігають підвищеннятемператури тіла (41-42°С), прискорення пульсу (80-100 і більше поштовхів за 1 хв.) та дихання. Тварина пригнічена, відмовляється від корму. Тривалість хвороби 2-3 дні.

В агональній стадії виникають корчі, виділяється кров'яниста, піниста рідина, тварини гинуть з ознаками асфіксії.

При підгостромуу тварин дещо поліпшується стан,вони починають споживати корм, температура тіла знижується, без лікування виникає рецидив і тварина гине. Тривалість хвороби до 6-8 днів.

Хронічний перебіг сибірки характеризується прогресуючим схудненням,ураженням підщелепових і заглоткових лімфатичних вузлів. Хвороба при цьому триває 2-3 місяці.

Карбункульозна форма сибірки у тварин спостерігається при гострому іпідгострому перебігу хвороби. У великої рогатої худоби на різних частинах тіла (підгруддя, шия, живіт,) на місці первинного проникнення збудника з'являються різко обмежені тверді, болючі запальні набряки шкіри і підшкірної клітковини. З часом утворені карбункули стають дифузними, безболісними, синьо-багряного кольору з некротичним розпадом.

Ангінозна форма сибірки здебільшого спостерігається у свиней і проходить переважно з локальним ураженням глоткового кільця, лімфатичних залоз, корня язика, глотки, гортані. В подальшому запальний процес з прогресуючим некрозом і набряком переходить на підшкірну клітковину шиї, голови, підгруддя з формуванням пухлиноподібного утворення в підщелеповому просторі та на верхній частині тіла.

В    разі появи ознак захворювання тварин на сибірку потрібно негайно звернутися до ветлікаря чи до районних ветеринарних служб. Якщо підозра на захворювання виникла під час розборки туші, роботу негайно припиняють, а у ветлабораторію на аналіз відправляють частину селезінки і лімфовузли. Категорично забороняється вживати м'ясо і молоко тварин уражених хворобою.

Передають інфекцію також оводи, мухи. Люди заражаються після контакту з хворими тваринами. Бацила проникає у кров через пошкоджені ділянки шкіри та слизових оболонок.

Прихований період триває від кількох годин до 6-8 днів, частіше - 2-3 дні. Потім проявляються перші симптоми хвороби - висока температура, нездужання, головний біль, кров'яний пронос, болі в животі, серцева слабкість. При шкіряній формі на місці потрапляння збудника з'являється фурункул зі швидким наростанням набряку та свербіння. Якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують.

У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється кишковою, легеневою або септичною формами. захворювання протікає тяжко і може призвести до смерті хворого, тому надзвичайно важливо при підозрі на захворювання сибіркою негайно звернутися до лікаря.

За детальною інформацією та роз’ясненнями Ви можете звернутися до управління Держпродспоживслужби в Охтирському районі

(м. Охтирка, пров Челюскіна, 10а, тел. 2-21-33)

до Охтирської районної лікарні ветеринарної медицини

(м. Охтирка, вул. Перемоги (Леніна), 191, тел. 4-23-57)

або за контактними номерами телефонів

В.о. начальника УДПСС в Охтирському районі Янченко Неля Сергіївна

095-74-80-966

Начальник ОРДЛВМ Заяц Олександр Олексійович

095-48-10-185

Завідуючий Сонечанською ДВМ Корабельський С.М.

099-32-83-564

Завідуючий Гай-Шевченківською ДВМ Зражевський М.П.

066-71-13-148

Завідуючий Комишанською ДВМ Драгун Ю.Я.

066-89-12-997

Завідуючий Олешнянською ДВМ Римар В.І.

099-64-000-71

Завідуючий Чупахівською ДВМ Пазинич О.О.

095-53-72-210

Завідуючий Хухрянською ДВМ Іщенко С.О.

066-61-17-432

Завідуючий Грунською ДВМ Лисенко А.В.

066-00-80-961

Завідуючий Куземинською ДВМ Кондрашевський О.О.

099-666-40-03