Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

11 СІЧНЯ 2019 РОКУ НАБУВАЄ ЧИННОСТІ ЗАКОН ПРО КРИМІНАЛІЗАЦІЮ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

Вперше в українському законодавстві закріплюється норма, що економічне, психологічне, фізичне насильство між близькими людьми – це кримінальний злочин, який карається в тому числі позбавленням волі

Україна має підвищені ризики вибуху насильства у сім’ї: 500 тис. чоловіків і жінок, які пройшли через АТО і психологічно не реабілітовані;

1,5 млн переселенців, які змушені щодня вирішувати питання: де знайти житло, де знайти роботу, як інтегруватись в новому місті. У такій ситуації стрес часто виливається в насильство проти близьких.

Ще один важливий фактор: проблема домашнього насильства піднята на державний рівень лише в останні роки, а до того залишалась за закритими дверима. Вважалося, що це внутрішня справа. Але це не так, насильство із сім’ї обов'язково виноситься в суспільство: 3 млн дітей – свідків домашнього насильства, які на все життя кодуються бути або кривдниками, або жертвами.

Вже рік працює закон про протидію домашньому насильству, і маємо перші результати: створюються притулки, працює система БПД, поліцейські використовують терміновий заборонний припис, в суди направлено понад 1 тис. матеріалів. Є системи роботи з кривдниками, допомоги жертвам, але не було серйозної відповідальності для кривдників.

Часто домашнє насильство – і про це говорять поліцейські, судді, адвокати – починається з малого: психологічний тиск, приниження, образи. Потім кривдник піднімає руку, починається ескалація, а за кілька років суд розглядатиме справу про вбивство: жінка вбила чоловіка, який над нею знущався. Нажаль, таких випадків багато.

Щоб зупинити ескалацію, вводиться статус кримінального злочину для домашнього насильства. Також чітко прописується поняття домашнього насильства; розширюється коло осіб, які підпадають під це поняття; уточнюється і посилюється відповідальність за сексуальне насильство. Детальніше в тексті закону https://goo.gl/D9Y9Zi.

Українське суспільство повинно виховувати нульову толерантність до домашнього насильства!