Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

ЯК НАДАТИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ ПРИ ОБМОРОЖЕННІ

 

Зимові примхи погоди всім відомі, але не всі знають як попередити обмороження або надати першу допомогу, якщо така неприємність вже сталася. Обмороженням називають зміни в структурі шкіри під впливом низьких температур від -10 й нижче.

Під впливом морозного повітря спочатку відбуваються спазми мілких судин, а потім й більш суттєві зміни, які призводять іноді до ампутації кінцівок. Неприємними факторами, які можуть призвести до обмороження, є вітер, тривале перебування на відкритому повітрі, а також висока ступінь вологості повітря.

Ступені обмороження

Існує 4 ступені обмороження:

I ступінь характеризується блідістю ураженої ділянки шкіри, пізніше при нагріванні вона стає червоного або багряно-червоного відтінку з набряклістю. Через тиждень може почати лущитися. Ознаками обмороження шкіри І ступеня є поколювання, оніміння, печіння, незначні, але різкі свербіж і біль.

II ступінь передбачає блідість ураженої ділянки шкіри, втрату чутливості. Після обмороження можуть утворюватися пухирці з прозорим вмістом, свербіж і біль стають дуже сильними. На відновлення може знадобитися один-два тижні.

При III ступені пухирці на обморожених ділянках наповнюються кров’яним вмістом. Шкіра стає зовсім нечутливою, виникають сильні болі. На місці обмороження виникають рубці.

IV ступінь передбачає наявність синюшної ділянки з мармуровим забарвленням. Після того, як людина відігрівається, вона сильно набрякає, але без пухирців, також втрачається чутливість. При цьому процесі відбувається некроз усіх шарів м’яких тканин, уражаються суглоби і кістки.

 

Профілактика обмороження

Профілактика обморожень досить проста – потрібно лише дотримуватися деяких рекомендацій.

На мороз краще виходити ситим, попередньо бажано «заправитися» чимось калорійним. Білкова їжа забезпечить організм необхідною енергією, яка при низьких температурах буде витрачатися на обігрів тіла. Постарайтеся не палити в мороз, оскільки даний процес ускладнює периферійну циркуляцію крові. Таким чином, тіло (особливо кінцівки) швидко замерзає. Не варто вживати спиртне – це провокує велику втрату тепла, викликаючи ілюзію зігрівання. У стані алкогольного сп’яніння важко помітити ознаки обмороження.

Також необхідно уникати перевтоми, оскільки при цьому обмінні процеси уповільнені, кровопостачання обмежене – отже, організм виробляє менше тепла.  Особливу увагу приділіть одягу. Носіть вільний, що не сковує рухів одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся в декілька шарів – прошарки повітря утримують тепло. Взуття повинно бути сухим і не тісним. Використовуйте теплі устілки і вовняні шкарпетки – вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими. Не виходьте на мороз без теплих рукавиць, головного убору і шарфу.

Ознаки обмороження

- Перша ознака обмороження у вигляді побіління шкіри на місці обмороження.

- Там, де шкіра обморозилася, починає відчуватися поколювання, а потім біль. Якщо не звернути на це уваги, обморожена ділянка німіє. 

- Шкіра стає не тільки холодною, але й щільної на дотик. Колір з білого, як полотно, стає блакитним і навіть жовтуватим. 

- Якщо обморожені кінцівки, то з-за порушення їх функції, людина не може поворухнути ні руками, ні ногами. 

 

Перша допомога при обмороженні

Краще, звичайно, не допускати обмороження, але що робити, якщо це вже сталося?

Перше, чого не варто робити – це намагатися розтирати замерзлі місця снігом або рукавицями. В результаті такого розтирання утворюються додаткові мікротравми, що тільки погіршує стан потерпілого. Замість цього необхідно швидко транспортувати потерпілого в медичний заклад або в тепле місце.

При обмороженні людину потрібно вкрити теплою ковдрою, дати рясне тепле пиття. Поливати гарячою водою обморожені ділянки тіла категорично заборонено. Процес обігріву повинен проходити поступово і зсередини, тому що швидке зовнішнє зігрівання, що йде з поверхні всередину призводить до омертвіння тканин.

Можна дати потерпілому таблетку аспірину. Обморожену ділянку бажано укутати теплоізолюючою пов’язкою – це може бути бинт і вата, а зверху клейонка або поліетиленовий пакет. Це запобігатиме занадто швидкому відігріванню.

 

Після таких заходів постраждалого потрібно відвезти в лікарню, де лікарі нададуть кваліфіковану допомогу, від своєчасності якої буде залежати подальше лікування.