Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

ГІПЕРТОНІЯ – ПРОФІЛАКТИКА І ЛІКУВАННЯ

Гіпертонія - одне з найпоширеніших захворювань серцево-судинної системи. За даними медичної статистики, гіпертонією страждає кожен п'ятий житель Росії, часом, навіть не знаючи про свою хворобу. Людини турбують головні болі, запаморочення, занепад сил і зниження працездатності. Як правило, такі симптоми приймають за звичайну втому і не звертаються до лікаря, надаючи хвороби можливість прогресувати.

Причини гіпертонії

Гіпертонія - хвороба підступна, вона може протікати непомітно для людини, поступово руйнуючи його серцево-судинну систему. Як результат - зниження пам'яті та інтелектуальних здібностей, оніміння кінцівок, стенокардія, інсульт, інфаркт ...

Гіпертонія  вважається хронічним захворюванням, контроль стану хворого повинен бути постійним і включати не тільки грамотну терапію, але і різні заходи щодо зміни способу життя (дієта, спорт), що дозволяють підтримувати гарне самопочуття і працездатність людини протягом багатьох років.

Самий головний чинник, що провокує цю хворобу - підвищені емоційно-психічні навантаження, що виникають внаслідок тривалих стресових ситуацій . Велика ймовірність виникнення гіпертонії у людей із спадковою схильністю, особливо, якщо в роду спостерігалися випадки хвороби по жіночій лінії. Наступна  причина гіпертонії  - вікові зміни вегетосудинної системи, які посилюються малорухливим способом життя, зловживанням кухонної солі, жирної їжі та алкоголю. Бляшки на стінках судин перешкоджають нормальному кровотоку, спазматичні реакції перекривають доступ кисню до життєво важливих органів. Як результат - підвищується артеріальний тиск, що в особливо складних і запущених випадках може призвести до інсульту чи інфаркту міокарда.

 Гіпертонія: симптоми

1-а ступінь гіпертонії (легка стадія) . У хворого спостерігаються симптоми, характерні для перевтоми: зниження працездатності, порушення сну, поганий апетит. Артеріальний тиск може змінюватись от140/90 до 180/110 мм рт.ст., спостерігаються головні болі, запаморочення, шум у вухах, рідше - носові кровотечі. Зникнення симптомів на першій стадії хвороби домогтися можна, якщо виконувати всі розпорядження лікаря-кардіолога, дотримувати правильний режим харчування і приймати  ліки від гіпертонії .

2-а ступінь гіпертонії (помірна стадія ). Хвора людина відчуває сильні головні болі, постійне запаморочення і больові відчуття в області серця. Порушується кровопостачання внутрішніх органів, виникають проблеми зі станом судин очного дна. Артеріальний тиск становить 160/110 мм рт.ст., його самостійна нормалізація на цій стадії вже не можлива, необхідний прийом лікарських препаратів.

3-й ступінь гіпертонії (важка стадія). Артеріальний тиск "зашкалює" за 180/110 мм рт.ст., може розвинутися аритмія, серцева та ниркова недостатність, виникнути враження сітківки очного дна. У серцевої діяльності хворої людини відбуваються незворотні зміни, потрібне обов'язкове медичне втручання. Гіпертонія 2-й і 3-го ступеня в деяких випадках ускладнюється  гіпертонічним кризом , найгіршим наслідком якого може стати крововилив у мозок.

 

 Ліки від гіпертонії

Як і будь-які інші захворювання, артеріальна гіпертонія найефективніше лікується на ранній стадії, вчасно проведене медичне втручання зменшує ризик ускладнень, виключає розвиток атеросклерозу. Призначення лікарських препаратів входить до компетенції лікаря-кардіолога і виключає будь-яку самодіяльність. Звичайно застосовуються різні антигіпертензивні (знижують тиск) препарати, які підбираються з урахуванням віку хворого та наявності ускладнень з боку серцево-судинної системи та інших органів.  Гіпертонія, лікування  якої має бути комплексним, вимагає постійної терапевтичної підтримки, дотримання всіх рекомендацій, даних лікарем. Обов'язковим для гіпертоніків є плановий огляд двічі на рік, незалежно від суб'єктивного стану хворого. Зміна дозування лікарських препаратів може робити тільки лікуючий лікар, на основі даних докладного обстеження.

 

 Гіпертонія: лікування народними засобами

 

 Гіпертонія вважається дуже серйозною хворобою, тому її лікування за допомогою народних методів допустимо тільки на ранній стадії або як доповнення до медикаментозним способам, призначеним лікарем.

 

 Настій шипшини з барбарисом. Візьміть сушені плоди шипшини і барбарису (2:1), подрібніть в кофемолці. 2 ст. ложки отриманої суміші засипте в термос, залийте двома склянками окропу і залиште на ніч. Процідіть, додайте за смаком мед і приймайте протягом дня без обмеження. Уважно стежте за своїм станом: при падінні тиску необхідно відразу зменшити дозу.

 

 Настій лимона з часником. Пропустіть через м'ясорубку (або натріть на тертці) один лимон і зубчик часнику, залийте склянкою холодної кип'яченої води і поставте в темне місце на 2-3 дні. Процідіть отриманий настій і вживайте один раз на день вранці перед їжею по 25-50 р. Настій нормалізує тиск, тонізує і зміцнює стінки судин. У періоди підвищення тиску прийом необхідно припинити.

 

 Настій глоду. Склянка сухого глоду засипати в термос і залити 1.5 літрами окропу. Настояти 10-12 годин, процідити і пити по 0.5-1 склянці на день. Нормалізує функції серцево-судинної системи, стимулює роботу серцевого м'яза.