Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

ЧОМУ НЕ ВАРТО ВІДМОВЛЯТИСЯ ВІД ЩЕПЛЕННЯ

Останні пару-трійку десятків років суспільство розкололося на противників і прихильників імунізації

У результаті наслідками масових відмов від щеплень стали дедалі частіші випадки практично забутих дитячих хвороб, деякі з яких закінчилися сумно. 

Багато батьків вважають, що щеплення не дає гарантії у тому, що дитина не захворіє. Так, хворіють навіть щеплені діти: але хвороба протікає в легкій формі, до того ж підтримується колективний імунітет в садках і школах. Сьогодні в Європі і Україні стартував тиждень імунізації, так що саме час більше дізнатися про щеплення.

Навіщо взагалі потрібні щеплення

Згідно даних ООН щорічно вакцини рятують близько 2,5 мільйонів дітей у світі. Для профілактики ряду захворювань у цілому, а не тільки дитячих хвороб, іншого методу, крім щеплення, немає. Для порівняння: ще в 20 столітті поліомієліт забрав життя понад 16 тисяч людей в світі, віспа – понад 30 тисяч. А станом на 2014 рік було зареєстровано всього 500 випадків поліомієліту, і то в Нігерії, Пакистані та Афганістані. Згідно зі статистикою ЮНІСЕФ, 80% новонароджених в Конго (Африка), де рівень вакцинації дітей не те, щоб низький – він практично відсутній, помирають від віспи, поліомієліту, правця та інших інфекційних захворювань, про які в Європі вже і не пам'ятають.

Однак в Україні знову стали вмирати діти від правця, а епідемія кору, яка також закінчилася смертю кількох малюків, до цих пір до кінця не ліквідована. Батьки бояться, що вакцина принесе більше шкоди, ніж користі, адже у вакцині містяться ослаблені або живі віруси. Завдяки вакцинації наш імунітет вчиться виробляти антитіла до вірусів, тіло ніби «вчиться» розпізнавати небезпеку. І при інфікуванні вже справжніми вірусами імунітет активно готовий протистояти захворюванню.

Одна не щепленадитина «підставляє» вже щеплених

         Завдяки вакцинації створюється колективний імунітет оточуючих. Якщо більше 80% дітей у колективі щеплені, то при спалаху того ж кору спрацьовує колективний імунітет, який захищає не щеплених дітей. Така ж ситуація і в дорослого населення: якщо імунізовані 75-94% населення, то інших, хто не може робити щеплення через протипоказання, від спалахів захворювань захищає колективний імунітет. Таким чином, від вибору кожної родини залежить здоров'я всіх дітей у групі і, у підсумку – здоров'я всієї нації. Так, захворіти може і щеплена дитина. Але у такому разі хвороба пройде без ускладнень і у більш легкій формі, без температури під 40, виснажливого кашлю або судом. А щодо такого складного і небезпечного захворювання, як правець, заразитися яким можна, отримавши травму (поріз, садно, прокол і т.д.), вакцина – єдиний спосіб профілактики. А якже ускладнення після щеплень і навіть смертельні випадки, вигукнуть деякі обурені батьки! Імунологи і педіатри відзначають, що нормальна можлива побічна реакція ЗДОРОВОГО дитячого організму на щеплення – це почервоніння у місці ведення препарату і субфебрильна (від 37,2 до 38 градусів) температура, не більше. Щоб виключити можливість навіть найменшого поствакцинального ускладнення, дитина має бути абсолютно здоровою, не мати протипоказань до вакцинації.

Що мають знати батьки перед вакцинацією

        Застуда (навіть легка), вже наявні захворювання у дитини – це привід відкласти вакцинацію. Також мають значення індивідуальні особливості малюка, наприклад, вроджена алергія: у такому випадку при введенні вакцини чекати відсутності реакції на препарат у малюка – марно. Дізнавайтеся все про майбутнє щеплення, про вакцину, протипоказання тощо, про це інформують педіатри, сайти профільних відомств, волонтерські організації.

Вимагайте від медичного працівника показати флакон з вакциною: терморегулятор покаже, що препарат зберігався у відповідних умовах. Якщо календарне щеплення збігається з періодом масової захворюваності на грип та ГРВІ, а Ваша дитина здорова (перед вакцинацією дитину обов'язково має оглянути педіатр), то постарайтеся вибрати час, коли у поліклініці мінімальна кількість хворих дітей. Для того, щоб Ваша дитина не заразилася і момент введення вакцини та інфікування тією ж респіраторною вірусною інфекцією не співпали. Якщо уникнути черги, в якій Ваш малюк може заразитися, неможливо, підіть удвох: поки один із батьків чекає у черзі, інший може посидіти з дитиною в машині чи прогулятися.

Не забувайте, що захворювання краще попередити, ніж потім лікувати!

 

СУМСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ЗДОРОВЯ