Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

ДО УВАГИ ВЛАСНИКІВ КВАРТИР БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ

В Охтирському районі значною проблемою залишаються безгосподарні багатоповерхові будинки

У зв’язку з відсутністю балансоутримувачів будинків, внутрішньо будинкові електричні мережі ніким не обслуговуються, вчасно не виконується технічне обстеження та ремонт, і тому поступово стають непридатними до подальшої експлуатації. У майбутньому, для уникнення нещасних випадків, що можуть створити загрозу життю їх мешканців, ПАТ «Сумиобленерго» буде вимушене вживати такий крайній захід, як повне відключення електроустановок будинків,

по яких не визначені власники та установи, що забезпечують технічну експлуатацію будинків.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних рад належать: управління об’єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначені особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, врегульовані правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконання обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання.

Цей Закон відкрив можливості співвласникам реально реалізувати свої права по управлінню будинками, в яких вони володіють квартирами та нежитловими приміщеннями. Тож співвласники повинні прийняти рішення про форму управління багатоквартирним будинком. Також можна і просто прийняти рішення про самостійне управління багатоквартирним будинком без обрання будь-якого «ЖЕКу» чи управителя.

         Також публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» повідомляє, що у зв’язку з набранням чинності наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 10.05.2018 № 250, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2018 за 646/32098, яким визнано таким, що втратив чинність наказ Державної акціонерної холдингової компанії «Укргаз» від 30.07.1997 № 35 «Про затвердження Положення про порядок технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення», Товариство припиняє виконання зазначення робіт та інформує про перехід на обслуговування газових мереж за договорами на умовах вільного ринку.

        Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку здійснюється на умовах договору, укладеного між співвласниками /особою, уповноваженою на це співвласниками, і суб’єктом, що має право на виконання таких робіт.

Відповідно до вимог Правил, у разі незабезпечення технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку, розподіл природного газу припиняється.

           З метою недопущення аварійних ситуацій, забезпечення безперебійного розподілу природного газу, ПАТ «Сумигаз» просить Вас сприяти у проведенні організаційних заходів щодо забезпечення належного технічного обслуговування

внутрішньобудинкових газових мереж побутовим споживачам, насамперед, в багатоквартирному житловому фонді.

Тож, з метою впорядкування взаємовідносин між споживачами та надавачами послуг з електро- та газопостачання Охтирська районна державна адміністрація закликає створювати об’єднання співмешканців багатоповерхових будинків, що вирішить питання щодо утримання внутрішньо будинкових електричних і газових мереж у багатоповерхових будинках.

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) – громадська неприбуткова організація, що об’єднує власників приміщень у багатоквартирному будинку, діяльність якої спрямована на захист прав та інтересів власників в отриманні житлово-комунальних послуг, утримання на належному рівні будинку, інженерних комунікацій, прибудинкової території.

Власники квартир звикли за десятки років критикувати малоефективність ЖЕКів, але не хочуть усвідомлювати того факту, що чомусь власник індивідуального житлового будинку ніколи на ЖЕКи на покладався і ремонтував будинок, утеплював його, утримував і облаштовував земельну ділянку самотужки, власним коштом. 

Власник же квартири в багатоквартирному будинку вбачає свою зацікавленість лише в утриманні майна, яке знаходиться всередині квартири, а все, що за межами дверей його квартири – то не його клопіт. А як же із загальнобудинковим майном і комунікаціями: вода, газ, каналізація, енергопостачання, ліфт, сходові клітини, тепломережа, дах, підвал, технічний поверх, прибирання прибудинкової території і т. д.? 

Переважна більшість мешканців багатоповерхівок не задумуються, що створення ОСББ – це, в першу чергу, відповідальність за власні дії, власне відношення до всього житлового комплексу і активна власна участь у обслуговуванні, утриманні та фінансуванні будинку. Бо ремонт водогону чи даху, сходових клітин з повітря і без робочих рук не зробиш. Бо за освітлення під’їзду, функціонування ліфтів, утримання всіх внутрішньобудинкових комунікацій у належному стані треба платити. 

У цивілізованому світі вже багато десятиліть створено кондомінімуми (аналог ОСББ), які повністю і самостійно власним коштом утримують і ремонтують будинки, а не сподіваються на якісь міфічні ЖЕКи. У багатоквартирному будинку всі квартири взаємозалежні: коли протікає дах, то вода може дотекти і до першого поверху (а не лише дев’ятого); коли є проблеми з водогоном, то без води можуть залишитися всі квартири; коли не працює ліфт, то всі жителі не мають змоги ним користуватися. 

Байдужість і відсутність власної відповідальності – головний ворог при створенні ОСББ.

Невже легше безкінечно і безрезультативно скаржитися замість того, щоб взяти будинок на власне фінансування і утримання?