Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

ПРОБЛЕМА РОЗДІЛЬНОГО ЗБИРАННЯ СМІТТЯ ВЖЕ ДАВНО ВИРІШУЄТЬСЯ В РЯДІ УКРАЇНСЬКИХ МІСТ І СЕЛИЩ ТА КРАЇНАХ ЄВРОПИ

Роздільне збирання побутових відходів – це метод збирання, за якими ресурсоцінні компоненти побутових відходів – папір, скло, пластик, метал – збирають окремо у спеціальні контейнери для подальшого надходження на перероблення чи повторне використання

За даними досліджень, практично кожен українець виробляє на рік більше 300 кг сміття або 2 дворових контейнерів сміття. Помножте на кількість українців. Все це вивозиться на сміттєзвалища, загальна площа яких в Україні більша за площу Кіпра.

Потрапляючи на сміттєзвалище, відходи забруднюють навколишнє середовище – ґрунт, повітря, воду, – залишаючись там від декількох до сотень років, тому що природа не може їх дуже швидко самостійно переробити: папір переробляється 2-3 роки; консервна банка – 120-150 років; звичайний поліетиленовий пакет – 200 років; пластикова пляшка – 500 років; скло – більше 1000 років.

В першу чергу, довкілля забруднює фільтрат – це отруйна рідина, яка проходить через усе звалище та несе із собою у підземні води забруднюючі речовини. Окрім того, у фільтраті довгий час залишаються бактерії, які спричиняють захворювання у людей. І саме страшне, що ця вода потрапляє до нас через колодязі, продукти рослинного і тваринного походження.

Часто сміття просто спалюють. І при цьому виділяються токсичні гази, утворюються небезпечні хімічні сполуки, які забруднюють атмосферне повітря. Це той самий сміттєспалювальний завод. Спалювання відходів у дворах розглядається нашими законами як правопорушення та передбачає штрафи.

Бездумно викидаючи відходи або спалюючи їх, ми наносимо шкоду навколишньому середовищу, тобто собі і своїм дітям. Головне правило, яке треба запам’ятати: змішані відходи – це сміття; роздільно зібрані відходи – це ресурси, тобто такий матеріал, з якого можна виробити нові корисні речі.

Охтирською районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 191-ОД від 06.06.2014 «Про полігони твердих побутових відходів та забезпечення організації роздільного збирання твердих побутових відходів на території Охтирського району», яким рекомендовано виконавчим комітетам селищної, сільських рад визначити місця складування твердих побутових відходів, дотримання Правил благоустрою.

У кожній сільській раді розроблено та затверджено рішенням сесії Правила благоустрою відповідно Закону України «Про благоустрій населених пунктів», згідно яких здійснюється діяльність з  інженерного захисту, озеленення території,  санітарного очищення та інше.

Охтирська районна державна адміністрація стоїть на шляху впровадження проекту з роздільного збору, вивозу та переробки твердих побутових відходів.

На контейнерних майданчиках повинні бути встановлені євроконтейнери для роздільного збирання побутових відходів. Вони мають кришки різного кольору – жовтого, зеленого, синього і звичайного сірого. А ще вони мають спеціальні отвори. Контейнери з кришками різних кольорів мають різне призначення.

Контейнер з жовтою кришкою призначений для поліетиленової тари. Контейнер з синьою кришкою призначений для паперу та картону.

Контейнер з зеленою кришкою призначений для скла. Ці відходи відвозитимуть на сортувальний комплекс, а після сортування на перероблення.

Пластикові пляшки, банки, пакети та коробки у контейнерах займають дуже багато місця. Тому перед тим, як покласти їх до контейнера, обов’язково треба скласти пакети, зім’яти пляшку або коробку. Об’єм відходів зменшиться втричі, якщо просто випустити з них повітря.

У контейнери із сірими кришками збирають всі інші невідсортовані відходи. Це – залишки їжі, розбитий керамічний посуд, забруднена волога упаковка та інше. Звертайте увагу на наклейки, які є на контейнерах, вони підкажуть, які ресурсоцінні складові відходів необхідно у них складати. Слід пам’ятати, що відповідальність за чистоту населеного пункту несе не тільки влада, а і кожен громадянин. Якщо всі ми не стоятимемо осторонь проблеми чистоти довкілля то і станемо жити чистіше, а отже, краще.