Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

53 МІЛЬЙОНИ – ДІТЯМ. ЗАКОН «ЧУЖИХ ДІТЕЙ НЕ БУВАЄ» ПРАЦЮЄ

Масштабна правопросвітницька ініціатива «Я МАЮ ПРАВО!» охопила всі сфери життєдіяльності суспільства важливою ідеєю захисту прав кожного українця. Однією з перших була реалізована надзвичайно чутлива проблема, яка не вирішувалася в країні роками – право маленьких громадян нашої держави на отримання аліментів.

Саме тут вдалося скоординувати і законодавців, і громадськість на важливу справу: 6 лютого цього року почали діяти зміни до законодавства, які реально змінили ситуацію. Державній виконавчій службі законом, який у суспільстві назвали  #ЧужихДітейНеБуває, надано дієві інструменти впливу на злісних неплатників аліментів.

З часу дії нововведень на Сумщині державні виконавці ефективно використовували всі засоби: до 2 тисяч боржників, що мали заборгованість по аліментах понад 6 місяців, застосовано тимчасові обмежувальні постанови (щодо виїзду за кордон, права керування транспортним засобом, права користування зброєю та права полювання), до 44 осіб застосовано суспільно-корисні роботи; в розшук оголошено більше 300 боржників.

«Чужих дітей не буває – своїми діями це вже довела українська держава. Законодавці прийняли пакет документів, надавши виконавчій службі ефективні засоби впливу на боржників, – говорить очільник юстиції Сумщини Ірина СВИСТУН. – І всі побачили результат, адже на користь дітей по області стягнуто 53 мільйони гривень. Це стосується 15 тисяч наших юних співгромадян, які потребують уваги і фінансового забезпечення».

Більше того, не зупиняючись на зробленому, Мін`юстом розроблено другий пакет законів #ЧужихДітейНеБуває.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» (№8296 від 19.04.2018), прийнятий 03.07.2018 року і після набрання чинності запроваджує такі новації:

      Збільшення мінімальної суми аліментів на утримання дитини.

      Запровадження системи фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року – від 20% до 50% від суми боргу.

      Українці, які хочуть увійти до складу Кабінету Міністрів, зайняти посади заступників міністра чи посади категорії "А" та "Б", стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК, повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців.

      Якщо заборгованість чиновника перевищить 12 місяців – це буде підставою для його звільнення.

      Звільнення дітей від обов'язку утримувати непрацездатних "горе" батька або матері у випадку несплати ними аліментів понад 3 роки.

      Заборона відчуження майна боржником, внесеним до Єдиного реєстру боржників, який має заборгованість з аліментів понад 3 місяці.

      Збільшення строку суспільно корисних робіт до 460 годин.

      Адміністративний арешт до 10 діб для тих, хто ухиляється від суспільно корисних робіт.

      Кримінальна відповідальність за злісне ухилення від суспільно корисних робіт у вигляді позбавлення волі до 2 років.

      Скорочення з 6 до 4 місяців строку заборгованості для використання всіх обмежень першого закону.

      Використання всіх обмежень першого закону до боржників, які мають 3 місяці боргу перед хворою дитиною чи дитиною інвалідом.

      Надання повноважень Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для здійснення представництва, зокрема малолітніх чи неповнолітніх осіб, або для складання документів процесуального характеру.

      Звільнення позивачів від сплати судового збору у справах про збільшення розмірів аліментів.

      Адміністративна відповідальність за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо спілкування, зустрічей та участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо.

      Адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових (службових) осіб органу опіки та піклування.

      Визначення порядку проведення інспекційних перевірок одержувача аліментів.

      Позови про збільшення розміру аліментів, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

      У разі відкриття або закриття рахунку фізичної особи банк зобов’язаний перевірити наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників.

      У разі відкриття рахунку на ім’я фізичної особи, внесеної до Єдиного реєстру боржників, або закриття рахунку такою особою банк зобов’язаний у той самий день повідомити про це зазначений у Єдиному реєстрі боржників орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.