Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

Веб-сторінки ліквідованих РДА

НАРКОТИЧНІ РЕЧОВИНИ. ДО ЯКИХ НАСЛІДКІВ ПРИВОДИТЬ ЇХ ВЖИВАННЯ? ЧИ МОЖНА ВИЛІКУВАТИ НАРКОМАНІВ?

Нарко́тик (від грец. narkoticos — той, що призводить до заціпеніння, одурманюючий) — дуже різні по відношенню до обміну речовин субстанції природних чи штучних речовин, здатні викликати і фізичну залежність, внаслідок заміщення однієї з речовин-учасників природного метаболізму, і - психічну.

Впливаючи на нервові центри головного мозку, наркотик може створювати штучне підняття настрою, чи надмірну сонливість, хворобливу, незвичайну веселість — ейфорію, а іноді й порушення свідомості. У патологічних випадках цей стан може бути цілком нереалістичним, викликати манію величі та невразливості.

 

Офіційним визнанням речовини наркотичною в Україні є включення її до переліку наркотиків наказом міністра охорони здоров'я.

   Термін «наркотична речовина» включає три критерії:

-  медичний;

-  соціальний;

-  юридичний;

Вони пов'язані між собою і в правовому аспекті зобов'язують визнавати речовину наркотичною лише за умови, якщо вона відповідає всім трьом критеріям.

Медичний критерій полягає в тому, що речовина повинна справляти специфічну дію на ЦНС (стимулюючу, седативну, галюциногенну та ін.), яка і є безпосередньою причиною її немедикаментозного застосування.

Під соціальним критерієм мається на увазі, що немедикаментозне вживання даного засобу набуває таких масштабів, які становлять серйозну суспільну небезпеку.

Юридичний критерій базується на обох вищезгаданих і вимагає, аби відповідна речовина була законодавчо внесена до списку наркотиків.

    Класифікація наркотичних речовин ВООЗ (1990 р.):

   1) Опіати (опіодіди)

   2) Депресанти

 - седативні

- снодійні

- транквілізатори

   3) Стимулятори

- кокаїн

- амфетамін

- кофеїн

- кат - поширена в Азії рослина, що містить ефедриноподібну речовину, ;

   4) Галюціногени

   5) Інші речовини

- канабіс

- інгалянти

- фенциклідин

- кава і бетель - рослини поширені в Океанії.

Досить складною є чітка правова класифікація фармакологічних препаратів, які віднесені до стимуляторів. Частина з них віднесена до наркотичних, а частина до психотропних засобів. Ці препарати знаходяться під міжнародним контролем.

Ряд речовин, переважно стимулятори, не віднесені до вищевказаних груп, стали предметом зловживання спортсменами з метою підвищення спортивних результатів. Такі препарати стали називати допінгами.