Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

Веб-сторінки ліквідованих РДА

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ ЗАПУСКАЄ ВСЕУКРАЇНСЬКУ ІНФОРМАЦІЙНУ КАМПАНІЮ З ПРОТИДІЇ КАРТКОВОМУ ШАХРАЙСТВУ

Кампанія має назву #ШахрайГудбай і має на меті убезпечити українців від потрапляння в руки шахраїв

Статистика показує, що близько 65% шахрайських дій – це соціальна інженерія, коли люди самі повідомляють шахраям платіжні реквізити своєї картки або здійснюють перекази на рахунки аферистів.

За даними Кіберполіції за перші 5 місяців 2020 року їм надійшло від українців більше 12 000 заяв про шахрайські операції.

Що можна повідомляти про свою картку? Тільки 16-значний номер картки. Все інше, то велика таємниця. Шахраї під різними хитрощами намагаються виманити у своїх жертв більше інформації.

Ось, яку схему придумали шахраї! Продавець виставляє на безкоштовній дошці оголошень на продаж товар (часто це дитячі товари, наприклад коляска). Продавцю телефонує псевдо-покупець, який сам пропонує здійснити повну передоплату. Шахрай нібито хвилюється, щоб продавець не продав коляску іншому. Просить у покупця швиденько для здійснення переказу надати: номер картки, термін дії, трьохзначний номер на звороті картки ,SMS-код від банку.

Але це пастка! Пам’ятай! 16-значний номер картки – це все, що потрібно знати, щоб перерахувати гроші на картку.  Більше інформації читай на #ШахрайГудбай за посиланням https://bank.gov.ua/promo/stopfraud/

Потрапив в руки шахрая? Телефонуй в Кіберполіцію – 0 800 505 170 або звернись онлайн за посиланням https://cyberpolice.gov.ua/. Маєш сумніви щодо ситуації? Телефонуй на гарячу лінію Національного банку України - 0 800 505 240.

Окрім реквізитів платіжної картки, шахраї також полюють на PIN-код. Тож його варто надійно зберігати та не розголошувати. Прикривати рукою клавіатуру під час введення PIN-коду, навіть, якщо поряд нікого немає. Якщо на банкоматі буде встановлення мініатюрна відеокамера, вона не зможе розпізнати PIN-код. Змінювати PIN-код до карткирегулярно: 1 раз на 3 місяці, ситуативно: якщо виникла підозра, що ще хтось його може знати. Перевіряти зовнішній вигляд банкомату та автоматизованого терміналу банківського самообслуговування. У багатьох банкоматах на заставці зображено його зовнішній вигляд, перевірте, чи відповідає банкомат заставці. Користуватися банкоматами та автоматизованими терміналами банківського самообслуговування, які розміщені на території, що охороняється. Стежити за платіжною карткою під час оплати послуг в ресторанах, кафе, магазинах тощо. Встановлювати ліміти на зняття готівки та послугу SMS-банкінгу.

Шахраї також полюють на мобільний номер телефону, який прив’язаний до банківських рахунків. На цей номер надходять: коди підтвердження операцій, паролі від банків, інформація про баланс коштів на  рахунках.

Тож необхідно не використовувати номер телефону, який прив’язаний до банківського рахунку в соціальних мережах, оголошеннях та для контактів з контрагентами / клієнтами. Відключити послугу віддаленої заміни SIM-карти у свого мобільного оператора. Встановити PIN-код на SIM-карту зі складним 8-значним паролем та пароль блокування телефону. Зареєструватися в онлайн-кабінеті мобільного оператора. Перейти на контракт з мобільним оператором. Тримати в секреті логін на пароль до онлайн-кабінету мобільного оператора, SMS-коди операторів, PUK-код та серійний номер SIM-картки.

За інформацією Управління зв'язків з громадськістю та фінансової обізнаності Департаменту комунікацій Національного банку України