Міськрайонна газета

Гордість Охтирщини

Веб-сторінки ліквідованих РДА

ЩО ТАКЕ КОГНІТИВНА ВТОМА ТА ЯК ПОДБАТИ ПРО СЕБЕ Й ДИТИНУ

Психологиня Світлана РОЙЗ розповідає, які наслідки має когнітивне виснаження, і як вберегти від нього себе та дитину

В умовах тривалого стресу і дорослим, і дітям властиве когнітивне виснаження – стан «психічної втоми», коли розумової роботи і відповідальності забагато, а відпочинку, сну та можливості розслабитися бракує.

Когнітивна втома впливає на наш емоційний стан. Через неї можуть виникнути труднощі з концентрацією (нам важко зібратися, ми стаємо неуважні); продуктивністю (ми швидко втомлюємося, довше працюємо); сприйняттям метафор та жартів (жартуючи з дітьми, а особливо підлітками, будьте уважні, адже вони можуть сприймати жарти як насмішку); плануванням.

Аби запобігти когнітивній втомі розбивайте щоденні справи на етапи, між якими будуть паузи для відпочинку, питайте, з якого етапу дитина хотіла би почати та зауважуйте завершення кожного з них (дитині може здаватися, що навіть домашнє завдання чи прибирання в кімнаті їй не під силу). Частіше робіть перерви, виходьте на короткі прогулянки, дихайте повітрям, відволікайтеся від чатів і новин. Після безсонної ночі намагайтеся протягом дня знайти 10-20 хвилин, щоб принаймні посидіти із заплющеними очима. Не забувайте регулярно їсти (бажано теплі страви), пийте воду.

Корисними будуть фізична активність, яка вам під силу і в радість, медитації, практики майндфулнес, творчість, розмова з психологом.

Також дієвим буде простий лайфхак – дайте спокій собі й дитині. Зараз не час бути перфекціоністами. Не картайте себе за помилки. Зробіть щось, що потішить вас і дитину. Дозвольте собі та дитині мати час для себе – хоч трохи. Пам’ятайте, що радість – це енергія.

За матеріалами офіційного веб сайту Сумської обласної військової адміністрації